Botox

BOTOX

Botox (Botulinum Toxin), Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilir. Botoks, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engeller. Sinirler ile onların uyardığı kaslar ya da ter bezleri arasındaki elektriksel iletimi durdurarak etkisini gösterir.

Sinir iletiminin durması, sinirin uyardığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Kırışıklığa yol açan kasları gevşeterek, belirli bir süre için ciltte kırışma meydana gelmesini engeller. Botulinum Toxin sadece enjekte edildiği bölgede etkisini gösterir. Sistemik olarak tüm kaslara etki etmez.

 

BOTOX'UN KULLANIM AMAÇLARI
Botox en çok;

  • Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesi
  • Koltuk altı - el ve ayak içindeki aşırı terlemelerin azaltılması
  • Migren ve diş gıcırdatma tedavisinde de etkilidir.

 

Yüzdeki mimik kaslarının çalışması nedeniyle yıllar içinde üzerini örten deri kıvrımları belirgin hale gelir ve yüzde dinamik çizgilenmeler ortaya çıkar. Bunlar en sık olarak alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevresinde görülür. Mimik kaslarına Botox uygulanarak bu kasların çalışması zayıflatıldığında, derinin kas hareketleri ile katlanması ve katlanmaya bağlı oluşan çizgilenme de azaltılmış olur. Kişiye olduğundan daha yaşlı bir görünüm veren alın ve göz kenarlarındaki çizgiler; sinirli ve çatık kaşlı görünüm veren kaşlar arasındaki çizgiler fazlasıyla azaltılır.

Botox kullanılarak ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim durdurulup ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Bazı kişilerde özellikle sosyal hayatta ve iş hayatında çok problem yaratan avuç içleri ve koltuk altı bölgesine Botulinum Toxin uygulandığında bu kişilerin şikayetlerinde düzelme sağlanır.

 

BOTOKS NE ZAMAN ETKİ EDER

Etkisi 48-72 saatte başlar. Maksimum etkisini 15 günde gösterir.

 

ETKİSİ NE KADAR SÜRER

Yüzdeki kırışıklıklara ilk uygulandığında etkisi ortalama 4-6 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 8-10 aya kadar uzar. Koltukaltına ilk uygulandığında terlemeyi ortalama 8-12 ay kadar düzene sokar. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 12-18 aya kadar uzar.

 

UYGULAMA SONRASI NELER OLUŞABİLİR

Uygulama sonrası kısa süreli bir kızarıklık ve enjeksiyon bölgelerinde kabarıklık olabilir. Bunlar kısa sürede düzelir. Bazen geçici olan şişlik ve morarma, nadiren de geçici olarak üst göz kapağında düşüklük görülebilir.

Doktorumuza Sorun

Doktora Sorun?

Your message has been sent sucessfully

Turgut Özal İletişim

 

Mahfesığmaz Mah. Turgut Özal Bul.

Tuna Apt. No:109 Çukurova / Adana

 

WHATSAPP

0546 457 43 23

0549 390 10 10

Turgut Özal Ulaşım

 

Search