Dövme Silme

DÖVME SİLME

Lazer ışını dokudaki koyu renkli boyaları hedef alıp, ısıtarak parçalanmasını sağlayan bir enerjidir. Lazer ışını deriye zarar vermeden alttaki boyayı ısıtıp, patlatarak parçalara ayrılmasını sağlar. Küçük parçalara ayrılan boyalar vücuttaki çöpçü hücreler tarafından absorbe edilerek vücuttan atılırlar.

Dövmedeki solma işlemi yaklaşık 1-1, 5 ay sürmektedir. Böylelikle her uygulama seansından sonra dövmenin renginde solma meydana gelir. Böylece deriye zarar vermeden dövme silme işlemi gerçekleşmiş olur.

 

Lazerle Bütün Dövmeler Silinebilir mi?

Çoğunlukla dövmelerin hemen tümü silinebilinir. Lazer ile dövme silme uygulamasında kullanılan lazerler sadece bu tıbbi durum için üretilmiş özellikte olan cihazlardır. Bu lazer sistemleri dövme silme uygulamaları için FDA onayına sahip sistemlerdir. Lazer ile dövme silme uygulamasında kullanılan lazerler Q Switched özellikte ve 5-7 nano saniye gibi çok kısa atış sürelerine sahip olmalıdır. Tüm dünya da dövme silme işleminde Q Switch Nd YAG- KTP lazer sistemleri tercih edilmektedir. Dört dalga boyunu içeren lazer olması çok önemlidir. Çünkü bunu sağlayamayan lazerler hem dövmeyi silemiyorlar hem de deride yanık ve iz yapabiliyorlar. Birçok ana rengi silmek lazerle çok kolaydır. Pembe, mor sarı renk ve tonlarını silmek biraz zor, ten rengi ve beyaz renkli dövmeleri silmek neredeyse mümkün değildir.

 

Seans Aralıkları Ne Kadardır?

Dövme silmede seans aralıkları ortalama 4-6 haftadır. Lazerle dövme silme işlemi yapıldıktan sonra 2-4 gün süren deri yüzeyinde eritem, su toplaması ve kabuklanma olmaktadır. Deri yüzeyi iyileştikten sonra parçalara ayrılmış boyanın vücuttan uzaklaştırılma işlemi devam etmektedir. Buda yaklaşık 4 hafta kadar sürmektedir. Bu 4 haftadan önce yapılacak seanslar dövme silme işlemini kısaltmaz aksine uzatır. 4 hafta boyunca dokunun normale dönmesi beklenmelidir. Daha erken yapılan uygulamalar gereksiz uygulamalardır.

 

Seans Sayısı Ne Kadardı?

Lazerle dövme silmede seans sayısı birçok etkene bağlıdır. Kullanılan boyanın kalitesi, rengi, miktarı, yapan kişinin profesyonelliği, kullandığı teknik ve lazerin kalitesi çok önemlidir. Masa üstü basit dövme cihazları dövme silme tedavisinde çok başarılı değillerdir. Güçlü ve ileri teknoloji lazer cihazı gerekmektedir. Lazerle dövme silmede seans sayısı ortalama 2-8 seans kadardır. Bazı boya renkleri daha kolay ve erken silinmekte bazıları daha uzun sürebilmektedir.

 

Kalıcı Makyaj Silinebilir mi?

Kalıcı makyaj boyalarının bazıları metalik yapıya sahiptir. Bu renk boyalarla lazer ışığı karşılaştığında koyu hatta siyah renge dönebilir. Bu durumda tedavisi çok daha zor bir durum oluşabilir. Bu siyahlık çoğu zaman dövme tedavi lazerlerine yanıt vermez. Bu nedenle ten rengi, kırmızı, karışık renklerle elde edilmiş kalıcı makyaj boyalarının lazerle tedavisi sınırlıdır.

 

Lazerle Dövme Silme İşleminde İz Kalır mı?

Lazerle yapılan dövme silme işlemlerinde hastaların büyük bir çoğunluğunda kalıcı bir lekelenme veya iz gelişmemektedir. Fakat her tıbbi işlem beraberinde belirli riskleri getirir. Deride de diğer organlarda olduğu gibi sorun yaşanabilecek bir yapıya sahiptir. Hastanın geçmişte keloid, hipertrofik skar gibi tıbbi bir geçmişi varsa bu tür vakalarda sorun gelişme riski artmaktadır. Uygulama öncesi ve sonrası uymanız gereken kurallara uyduğunuz takdirde genellikle sorun yaşamadan dövmenizi silmek mümkün olmaktadır.

 

 

Doktorumuza Sorun

Doktora Sorun?

Your message has been sent sucessfully

Turgut Özal İletişim

 

Mahfesığmaz Mah. Turgut Özal Bul.

Tuna Apt. No:109 Çukurova / Adana

 

WHATSAPP

0546 457 43 23

0549 390 10 10

Turgut Özal Ulaşım

 

Search